علل بروز رطوبت و نحوه از بین بردن آن

علل بروز رطوبت و نحوه از بین بردن آن

در آب و هوای سرد و زمستان های سرد و هنگام ریزش باران و برف، بسیاری از خانه های فاقد عایق های حرارتی تحت تأثیر عوامل مختلف آب و هوایی مانند ایجاد رطوبت در خانه و قالب قرار می گیرند، زیرا دو نوع رطوبت وجود دارد که عبارتند از رطوبت داخلی و رطوبت خارجی، اما روش هایی وجود دارد که به شما کمک می کند تا از شر رطوبت دایمی خلاص شوید و با انجام برخی موارد که می توان در خانه با مواد طبیعی یا شیمیایی انجام داد و منجر به درمان رطوبت و کپک در خانه شوید.

رطوبت چیست و چگونه تشکیل می شود؟

در مناطقی از خانه رطوبت به صورت لکه های سبز یا زرد ایجاد می شود که منجر به تشکیل کپک می شود ، این نوعی قارچ است که در مکان های گرم و تاریک که تهویه کافی ندارند رشد می کند و همچنین در مکانهای مرطوب مانند چرخه ها آب و آشپزخانه به دلیل وجود بخار و در اتاق خواب های بالای تخت و روی دیوارها و سقف ها که از خارج از خانه بیشتر در معرض باران و برف قرار دارند رطوبت به وجود میآید. و باعث ایجاد بسیاری از بیماری ها در بعضی از افراد در خانه می شودرطوبت یکی از دلایل آلرژی است که ممکن است نادیده گرفته شود. رطوبت به دو نوع تقسیم می شود:

رطوبت خانه در محیط داخلی، که ناشی از شستشو ، تمیز کردن ، استفاده از آب ، حمام ، پاک کردن کف و غیره است.

رطوبت خارجی خانه که به دلیل آب و هوا مانند شهرهای ساحلی به ویژه ساختمانهای مشرف به دریا و یا به دلیل قرار گرفتن در طبقات پایین و موقعیت ساختمانهایی که به دور از هوا و خورشید هستند.

راه‌های جلوگیری از رطوبت در خانه

• وجود تهویه در اتاق ها و زیر نور آفتاب قرار دادن تشک ها حتی در زمستان

• در حین تمیز کردن از مقدار زیادی آب استفاده نکنید ، بلکه باید دستمال مرطوب استفاده کنید.

• از رطوبت گیر در خانه استفاده کنید.

• در صورتی که در مرحله بازسازی یا رنگ آمیزی مجدد خانه هستید، باید از برخی مواد برای عایق بندی رطوبت استفاده کنید، به خصوص اگر شهر ساحلی باشد.

• اگر کف آپارتمان شما از پارکت ساخته شده باشد باید توجه زیادی به آن داشته باشید.

• برای محافظت خانه در برابر باران باید یک لایه عایق در خارج خانه قرار دهید.

• برای حفظ دمای خانه باید شیشه های دو جداره برای پنجره ها انتخاب شوند.

موادی که باعث از بین رفتن رطوبت خانگی میشوند

رطوبت را از طریق مواد طبیعی و مواد شیمیایی موجود در خانه میتوان از بین برد. بسیاری از مواد طبیعی وجود دارند که از تشکیل رطوبت و کپک جلوگیری می کنند و به عنوان رطوبت ساز در خانه کار می کنند که مهمترین آنها عبارتند از:

• نمک درشت: نمک درشت با توزیع مقادیری از آن در بسته های کوچک و توزیع آنها در مناطقی که دارای رطوبت هستند. یکی از بهترین راه حل ها برای از بین بردن رطوبت در خانه و یک روش موثر خانگی برای خلاص شدن از رطوبت در خانه محسوب می شود.

• سرکه سفید: سرکه سفید یکی از موادی طبیعی است که به درمان رطوبت در خانه کمک می کند، زیرا استفاده از سرکه سفید با تمیز کردن محل با آن کمک می کند تا بوی رطوبت به خوبی و با سرعت از بین برود و به طور موثر ضد کپک است.

• روغن درخت چای: یک ماده خوب برای از بین بردن رطوبت است و از ایجاد رطوبت در طولانی مدت جلوگیری می کند و بر خلاف مواد شیمیایی که هنگام استفاده روی سلامتی انسان تأثیر می گذارد، باعث از بین رفتن بوی شدید رطوبت می شود و به طور موثر به خلاص شدن از رطوبت کمک می کند.

• بی کربنات سدیم: بی کربنات سدیم یک نوع رطوبت گیر خانه محسوب می شود، زیرا استفاده از آن برای از بین بردن رطوبت و بوی آن خوب است با ریختن کمی از آن در یک کاسه و قرار دادن آن در کمد، بوی آن را به سرعت جذب کرده و از بین می برد.

مواد شیمیایی یا صنعتی برای از بین بردن رطوبت در خانه

آنها ترکیبات صنعتی و داروهایی هستند که برای از بین بردن رطوبت موثر هستند و مهمترین این مواد عبارتند از:

• سفید کننده (کلر): سفید کننده ماده ای بسیار موثر در از بین بردن کپک و اسپورهایی است که باعث کپک زدن می شوند، زیرا هیپوکلریت سدیم ماده موثری در مواد سفید کننده است، از مواد سفید کننده می توان به عنوان ماده ای برای از بین بردن رطوبت و لکه های قالب استفاده کرد. با مخلوط کردن یک فنجان سفید کننده با دو لیتر آب گرم ، سپس سطح قالب را با یک نوار پاک کنید و بگذارید تا خشک شود و این یکی از قوی ترین مواد پاک کننده رطوبت در خانه است.

• آمونیاک: آمونیاک می تواند لکه های قیر ، نیکوتین ، سیگار ، کپک و رطوبت را از دیواره ها و سطح پاک کند، اما هنگام استفاده از آمونیاک باید لباس مخصوص و دستکش پوشید و باید بسیار مراقب باشید. برای این کار ابتدا مقداری آمونیاک یعنی یک چهارم فنجان را با 4 لیتر آب مخلوط کنید، سپس محلول آمونیاک مستقیماً روی دیوار بپاشید و به مدت پنج دقیقه صبر کنید سپس سطوح را با آب گرم بشویید.

ظهور مقادیر کمی کپک و رطوبت به طور مستقیم بر روی سلامتی افراد تأثیر پاتولوژیک نخواهد داشت، مگر اینکه اگر رطوبت و قالب همراه آن همچنان ظاهر و گسترش یابد و برای از بین بردن آن تلاش نشود که رشد آن کاهش یابد. در این صورت با ظهور برخی علائم پاتولوژیک و تحریکی مزمن در اعضای خانواده، علاوه بر آسیب رساندن به امکانات محیط داخلی مانند مبلمان، کاغذ دیواری، سقف مصنوعی و سایر موارد، به طرز بدی بر روی سلامتی افراد را تحت تأثیر قرار میدهد. بنابراین یافتن منبع رطوبت و از بین بردن سریع آن و از بین بردن رطوبت برای جلوگیری از هرگونه بیماری و آسیب به مبلمان بسیار مهم است.

کلیه حقوق برای ServiceResan.com محفوظ است.