چگونه تشخیص دهیم که لوله ها از پشت دیوار نشت می کنند؟

چگونه تشخیص دهیم که لوله ها از پشت دیوار نشت می کنند؟

ترکیدگی لوله های آب می تواند نتیجه بسیاری از عوامل باشد - تغییر ناگهانی دما بخصوص سرما یخ زدگی، زنگ زدگی، مشکلات نصب و بسیاری دیگر از دلایل که باعث این مشکل بحرانی میشود. مهمتر از این که شما بدانید چرا لوله‌های آب منزل شما ترکیده است باید نشت یا ترکیدگی لوله را تشخیص دهید.

بیشتر مواقع برای شما تشخیص نشتی لوله های آب منزل دشوار نیست. گاهی اوقات ترکیدگی لوله های آب منزل شما با نشت های کوچک و غیرقابل توجهی شروع می شود که اگر بدون مراقبت رها شود، یک مشکل بزرگ ایجاد می کند. در آن لحظه ای که متوجه بشید که لوله های آب دچار ترکیدگی شده است دیگر خیلی دیر شده است و خسارت شدیدی منزل شما وارد شده است. برای شما مهم است که نشتی آب را در شروع، هر چقدر هم کوچک باشد ، تشخیص بدهید. با رعایت برخی از نکات زیر مراقب علائم نشتی لوله ها باشید. اولین کاری که در صورت مشکوک بودن به نشت باید انجام دهید، تعیین محل منبع نشت است. قبل از هرگونه تعمیر ، منبع آب را ببندید و با یک شرکت تعمیر و لوله کشی آب تماس بگیرید .

برخی موارد نشتی و ترکیدگی لوله های آب به دیوار خانه شما آسیب جدی میرساند و دلایل بی شماری وجود دارد. برخی از این دلایل شامل سیلاب، ترکیدگی لوله، پشتیبان گیری فاضلاب و موارد دیگر است. با این حال تشخیص برخی از این علائم براس شما کاملاً واضح هستند، اما تشخیص برخی از آنها بسیار دشوارتر است.

نشانه های نشت آب در پشت دیوارها

همانطور که قبلاً ذکر شد، برخی از علائم می توانند بارزتر باشند در حالی که به سختی می توان برخی دیگر را تشخیص داد.

1) وجود بوی بد

در صورت وجود آب یا رطوبت اضافی که به مواد ساختمانی مانند دیوار خشک، تخته سنگ یا چوب جذب شود، بوی بد ایجاد می شود. علاوه بر این آب اضافی یا آسیب آب در حفره های دیواره می تواند منجر به رشد کپک شود، که بوی متعفنی نیز دارد. اگر متوجه شوید که بوی شدیدی در اطراف ناحیه خاصی از دیوار وجود دارد، این می تواند نشانه نشتی آب یا رشد کپک باشد.

2) قالب روی دیوارها

همانطور که قبلاً توضیح داده شد، رشد کپک ناشی از رطوبت اضافی در آشپزخانه، حمام یا حتی زیرزمین است. اگر روی تخته های زیرین، سقف ها و دیوارهای خود قالب پیدا کنید، احتمال وجود منبع رطوبت در پشت دیوارها خصوصاً در منطقه ای که نزدیک هر وسیله لوله کشی است، وجود دارد.

3) لکه های قابل مشاهده

وقتی آب در داخل دیواره ها نشت می کند سریع جذب مواد ساختمانی می شود ، لکه ای قابل توجه به جا می گذارد. اگر لکه ادامه پیدا کرد و هر روز بیشتر شد احتمال نشت لوله وجود دارد.

4) باد کردن لایه ای کاغذ دیواری یا رنگ دیوار

همیشه در هنگام نشتی آب یک لایه ای دیوار یا رنگ روی دیوار بر آمده میشود که این یکی دیگر از نشانه های نشتیلوله های آب در پشت دیوارهای خانه شما است. این امر اغلب در صورتی اتفاق می افتد که ورق پشت دیوار مقادیر زیادی آب جذب کرده باشد. برای اطمینان پیدا کردن از نشتی آب حتما کاغذ دیواری را روی درزها را بررسی کرده یا سعی کنید رنگ را از روی دیوار جدا کنید تا نشتی آب پیدا شود.

6) لکه دار شدن کف یا سقف

هنگامی که دیوار خانه شما بیش از حد آب یا رطوبت را جذب می کند، بر سقف ها و کف های اطراف تأثیر می گذارد. اگر در کف و سقف خود علائمی از لکه یافتید سعی کنید دیوارهای اطراف را از نظر آسیب بررسی کنید.

جدا از شناسایی این چند علامت، روش های دیگری نیز وجود دارد که می توانید نشتی لوله های آب را تشخیص دهید . یکی از این راهها بررسی کنتور آب است. شیر آب و لوازم خانگی را که آب استفاده می کنند را ببندید. کنتور آب خود را بررسی کرده و شماره استفاده را ثبت کنید. از اینجا آب را در داخل و خارج از خانه برای حدود 3 ساعت خاموش کنید. دوباره کنتور آب را بررسی کنید و شماره های استفاده را مشاهده کنید. اگر تعداد مصرف آب افزایش یافته باشد، نشت پنهانی آب وجود دارد.

وقتی نشتی آب پیدا کردید چه باید کرد؟

نشت آب موارد فوری است که نیاز به توجه فوری دارد. بیشتر کارها در مورد رفع نشتی آب باید به عهده متخصصان باشد. با این وجود در این ضمن چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید. به عنوان مثال اولین و مهمترین گام شناسایی منبع یا حداقل علائم نشت آب است. هنگامی که توانستید منبع را شناسایی کرده و سعی کنید رطوبت اضافی را خشک کنید، برای رفع مشکل نشت آب با یک تعمیر کار یا لوله کش ماهر تماس بگیرید. آنها با دانش و تخصص خود قادر خواهند بود تا به طور موثر مسئله مورد نظر را حل کنند.

نحوه تشخیص نشتی آب در بیرون یا باغ

اگر نمی توانید نشانه های قابل مشاهده ای از نشت آب در داخل خانه خود پیدا کنید، می توانید با بررسی کنتور آب خود نشتی آب را پیدا کنید. ابتدا شیر فلکه اصلی آب را ببندید تا آب به خانه شما راه پیدا نکند. هنگامی که این کار را انجام دادید کنتور را بررسی کنید تا ببینید آیا هنوز شماره گیری در حال حرکت است یا نه. اگر شماره کنتور در حال حرکت باشد نشتی درون خانه خواهد بود.

سایر علائمی که بروز آنها یعنی نشتی آب وجود دارد •

تغییر رنگ دیوار:

این می تواند نشان دهنده نشت آب از پشت دیوار خشک و خیس شدن به سمت جلو باشد. لکه های آب در سقف ها و دیوارها معمولاً به رنگ زرد یا قهوه ای است.

• یک صدای چکیدن در خانه وجود دارد:

در حالی که برخی از نشت ها کاملاً بی صدا هستند اما برخی مواقع ترکیدگی لوله باعث چکیدن آب میشود.

• بوی کپک زده:

با گذشت زمان یک نشت مداوم محیط مناسب و مرطوبی را برای رشد کپک فراهم می کند. در بعضی موارد ممکن است لکه های سیاه در قسمت بیرونی دیوار مشاهده کنید اما اغلب کپک در داخل دیوار رشد می کند جایی که نمی توانید آن را ببینید بنابراین بوی خاکی از اون ناحیه بروز میکند.

تمام موارد ذکر شده نشانه نشتی است اما به خاطر داشته باشید که تمام نشتی های آب نشت لوله کشی آب نیستند. آب ممکن است ازسقف یا اطراف پنجره نیز نشت کند.

کلیه حقوق برای ServiceResan.com محفوظ است.