نحوه تشخیص نم و رطوبت و اندازه استاندارد رطوبت داخل خانه

نحوه تشخیص نم و رطوبت و اندازه استاندارد رطوبت داخل خانه

برای اینکه کل بدن احساس راحتی کند، هوای داخل خانه باید بصورت استاندارد مرطوب باشد، و این شاخص رطوبت داخل خانه باید در حد 45٪ باشد. این یک شاخص متوسط است، اما میزان رطوبت داخل هر اتاق با سایر اتاقهای خانه متفاوت می‌باشد:

• برای دفتر و کتابخانه 40-45%

• برای اتاق ناهار خوری، حمام، آشپزخانه، اتاق نشیمن 40-60 %

• برای اتاق خواب بزرگسالان 40-50 %

• برای اتاق خواب کودکان 45-60 %

برای اطلاع از اینکه آیا وضعیت سلامتی شما به دلیل سطح نامطلوب رطوبت دچار مشکل شده اند، باید بدانید که چگونه رطوبت هوای آپارتمان را اندازه گیری کنید و میزان رطوبت در طول روز تغییر می کند. نوسانات دینامیکی رطوبت داخل خانه با برخی شرایط مشخص می شوند:

• فصل ها

• شرایط آب و هوایی

• وجود وسایل گرمایشی و سیستم های تهویه مطبوع در داخل خانه

• مواد مورد استفاده در دکوراسیون داخلی آپارتمان و نمای خانه.

نکته مهم! تحت تأثیر عوامل فوق،ممکن است سطح رطوبت به 20٪ کاهش یابد.

پس از بررسی نحوه تعیین رطوبت هوا در یک آپارتمان بدون دستگاه، باید روش های مقابله با ناسازگاری میکرو اقلیم با برخی استانداردها بدانید. با کاهش مقدار شاخص رطوبت داخل خانه میتوانید از برخی کرم های مرطوب کننده ویژه استفاده کنید. آنها دارای طیف گسترده ای برای فروش هستند. همچنین باید به پرورش تعداد کافی گیاهانی که باعث مرطوب شدن و یا باعث کم شدن رطوبت داخل خانه می‌شوند توجه شود.

اگر رطوبت خانه شما زیاد باشد، می توان دستگاه های ویژه ای برای کم کردن رطوبت داخل خانه خریداری کرد. این دستگاه های با روشهای مختلفی آب اضافی موجود در هوای خانه را از بین میبرند. این کار حتی در هوای بارانی نیز باید انجام شود. برخی از اتاق ها ممکن است نیاز به نصب هود داشته باشند.

پس از آشنایی با روش های تعیین رطوبت هوا در آپارتمان، می توانید به سرعت و با دقت وضعیت میکرو اقلیم را در اتاق ارزیابی کنید. این به ما امکان می دهد اقدامات مناسب را در زمان مناسب انجام دهیم و شاخص را به چارچوب نظارتی برگردانیم. سلامتی و رفاه افرادی که در خانه یا آپارتمان زندگی می کنند به این بستگی دارد. بنابراین، باید توجه ویژه ای به مسائل اندازه گیری رطوبت داده شود.

با چه روش هایی سطح رطوبت اتاق مشخص کنیم؟

اگر رطوبت بیش از حد در هوا وجود دارد یا به نظر می رسد که شرایط آب و هوایی در آپارتمان بسیار خشک است، برای عادی سازی سطح رطوبت داخل خانه باید اقداماتی را انجام دهید. اما با ادامه این کار، لازم است دقیقاً بدانیم که مقدار رطوبت داخل خانه چگونه محاسبه می شود و از چه دستگاه هایی می توان در این فرآیند استفاده کرد. فقط سه روش وجود دارد که محبوب ترین هستند. ما به توضیح هر کدام از آنها میپردازیم:

سریعترین و آسانترین راه استفاده از دستگاه مخصوص رطوبت سنج است. برای اندازه گیری رطوبت هوا در آپارتمان میتوان از دستگاه رطوبت سنج استفاده کرد خطای این دستگاه کمتر از یک درصد است.

مهم! اینها پراکنده ترین دستگاه های چند منظوره در بازار برای تشخبص میزان رطوبت داخل خانه هستند. علاوه بر رطوبت، مدل های الکترونیکی می توانند ویژگی های دیگر آب و هوای داخلی را نشان دهند: دماسنج ، فشارسنج، برخی ساعت های هوشمند و موارد دیگر.

با استفاده از ظرف شیشه ای میتوان رطوبت داخل خانه را اندازه گیری کرد

این روش یکی دیگر از روشهای اندازه گیری رطوبت داخل خانه میباشد. برای اندازه گیری رطوبت در آپارتمان بدون دستگاه:

• یک ظرف شیشه ای خشک را با آب سرد پر کنید.

• دمای آب سرد موجود در داخل ظرف شیشه ای باید 3-5 درجه سانتیگراد باشد.

• شیشه را روی پایه ای در اتاق که برای اندازه گیری در نظر گرفته شده قرار دهید و آن را دور از رادیاتورها قرار دهید.

• نتیجه را با تجزیه و تحلیل روند ارزیابی کنید.

• اگر دیواره ها ظرف کدر شد، اما بعد از حدود 10 دقیقه، آنها دوباره خشک شدند - رطوبت هوا بسیار کم بود.

• پس از 5-10 دقیقه اگر دیواره های کدر طرف شیشه ای خشک نشدند، میعانات در مقادیر زیادی به داخل ظرف ریخته شدند - رطوبت هوا بسیار زیاد است.

• اگر دیواره شیشه کدر نمیشود و رطوبت حاصل از آن تبخیر نمی شود، اما همچنین روی دیواره ها نمی غلتد رطوبت در حد نرمال است.

دماسنج حرارتی

آیا ابزارهایی هستند که رطوبت در یک آپارتمان را اندازه گیری کنند؟ دماسنج یکی از این دستگاهایی است که برای تعیین میزان رطوبت مفید میباشد . این روش توسط دو مرحله تعریف می شود که طی آن:

1. دمای هوا را با یک دماسنج معمولی جیوه اندازه گیری کنید. نتایج را ثبت کنید.

2. نوک دماسنج را با پارچه ای مرطوب یا پنبه ای بپیچید. این حالت را به مدت 10 دقیقه انجام دهید، شاخص ها را بررسی کنید و نتیجه را ارزیابی کنید. دوباره دما را ثبت کنید.

رطوبت را می توان به لطف رطوبت سنج حرارتی اندازه گیری کرد. کارهای او را در نظر بگیرید. دماسنج حرارتی یک سیستم پیچیده است، بنابراین نه تنها سطح رطوبت، بلکه مقدار دما در داخل اتاق را نیز تعیین می کند. علاوه بر این، این دستگاه مقادیر شرایط رطوبت و دما را نیز در نقاط مختلف خانه را مقایسه می کند. یعنی وضعیت دو شاخص را در مکانی که در این لحظه قرار دارد و در اتاق قبلی مقایسه می کند.

دستگاه برای تعیین رطوبت هوا مقادیری را که در نقاط مختلف ساختمان دریافت کرده هماهنگ می کند. با توجه به این شاخص ها، دماسنج ترموکوپل نتیجه کلی مقادیر رطوبت و دما را می دهد.

مشخصات فنی دماسنج را در نظر بگیرید. طول سیم دماسنج 150 سانتی متر است. اندیکاتورها به صورت درصدی نشان داده می شوند و دامنه آنها از 0 تا 90 است. همچنین می توانید مدل های دماسنج بی سیم را از برخی از فروشگاه ها خریداری کنید.

این مدل ها یک عملکرد اضافی دارند: وقتی سطح رطوبت در اتاق از حالت استاندارد خارج میشود، کنتور سیگنالی می دهد تا صاحب را از یک فضای نامناسب هوا مطلع کند. استفاده از این دستگاه برای اندازه گیری رطوبت در آپارتمان بسیار راحت است.

کلیه حقوق برای ServiceResan.com محفوظ است.