تشخیص نم و رطوبت

تشخیص نم و رطوبت

تشخیص نم و رطوبت

نم و رطوبت موجود در ساختمان عوارض زیادی را به دنبال داشته و همواره یکی از دغدغه های افراد محسوب می شود. راه های زیادی برای تشخیص نم و رطوبت وجود دارد که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت. برای رفع نم و رطوبت ساختمان ابتدا باید دلیل نم و رطوبت را تشخیص داده و سپس با توجه به آن مشکل نم و رطوبت را به صورت کامل حل نمایید.

 

راه های تشخیص نم و رطوبت

 

تغییر رنگ دیوار و سقف

بخش هایی از ساختمان که دچار نم شده باشد در مقایسه با سایر بخش ها کمی تیره تر می باشند. در صورتی که لوله های فاضلاب ترکیده باشد، دیوار و سقف به رنگ زرد در می آید که باید هر چه زودتر به آن رسیدگی شود.

 

پوسته پوسته شدن دیوار

دیوار و سقف در صورت نم زدگی دچار ترک و پوسته پوسته شدن می شوند و چنانچه به آن رسیدگی نشود می تواند تخریب ساختمان را به همراه داشته باشد به همین دلیل در صورت مشاهده ترک بر روی دیوار و سقف و یا پوسته پوسته شدن آن باید هر چه زودتر این مشکل را برطرف کنید.

 

تجمع آفات و حشرات

اغلب حشرات و قارچ ها علاقه زیادی به مکان های مرطوب دارند و در آن قسمت ها شروع به رشد و تکثیر می نمایند. در صورتی که در بخشی از خانه حشرات زیادی را مشاهده کردید حتما دلیل آن را نیز مورد بررسی قرار دهید.

 

چکه کردن آب

چکه کردن آب از سقف و دیوار نیز از دیگر نشانه های وجود نم و رطوبت در خانه محسوب می شود که بیشترین دلیل این مشکل ترکیدگی لوله ها و عدم عایق بندی صحیح ساختمان می باشد.

 

جلوگیری از نم و رطوبت 

همان طور که می دانید نم و رطوبت موجود در خانه علاوه بر هزینه های زیادی که به همراه دارد باعث کاهش زیبایی نمای ساختمان نیز می گردد به همین دلیل بهتر است که پیش از بروز این مشکل از آن جلوگیری شود.

 

سرویس دوره ای لوله کشی های ساختمان

یکی از مشکلات رایجی که موجب نم و رطوبت ساختمان شده و به سرعت باعث تخریب و ورود آسیب به ساختمان می گردد، ترکیدگی و نشت لوله ها می باشد به همین دلیل باید لوله های آب ساختمان و لوله های لوازم خانه مانند ماشین لباسشویی را به صورت دوره ای سرویس کرده و در صورت پوسیدگی و یا هر گونه مشکلی آن را تعویض نمایید.

 

خشک کردن لباس ها بیرون از خانه

آویزان کردن لباس های خیس و نم دار در خانه به مرور زمان باعث ایجاد نم و رطوبت در ساختمان می شود به همین دلیل بهتر است که لباس ها را در بیرون از خانه خشک نمایید.

 

فاصله انداختن لوازم خانه با دیوار

توصیه می شود که از چسباندن لوازم و وسایل موجود در خانه به دیوار جلوگیری نمایید زیرا پس از گذشت مدتی به دلیل عدم وجود هوا باعث بروز نم و رطوبت می گردد.

 

شستن دیوارها با دستمال مرطوب

برخی از افراد برای تمیز کردن دیوارها به صورت مستقیم بر روی آن آب می ریزند که این امر در طولانی مدت باعث نم و رطوبت می گردد به همین دلیل برای شستشوی دیوارها بهتر است از یک دستمال مرطوب استفاده کنید.

 

رفع نم و رطوبت 

باز کردن درب و پنجره

هوای آزاد باعث از بین رفتن نم و رطوبت ساختمان می شود به همین دلیل در صورت مشاهده هر گونه نم و رطوبت در ساختمان بهتر است که درب و پنجره ها را باز کرده تا هوای تازه در ساختمان جریان پیدا کرده و نم و رطوبت را از بین ببرد.

 

سیستم تهویه

برای رفع نم و رطوبت بهتر است در مکان های نم زده سیستم تهویه ای مناسب نصب کنید تا با به گردش درآوردن هوا باعث از بین رفتن نم و رطوبت شود.

 

رطوبت گیر

استفاده از رطوبت گیرها نیز می تواند برای از بین بردن نم و رطوبت ساختمان مفید باشد به همین دلیل می توانید در مکان های نم زده از رطوبت گیرها استفاده کنید.

 

هزینه تشخیص نم و رطوبت

همان طور که می دانید نم و رطوبت به سرعت می تواند به ساختمان و سلامتی ساکنین آسیب برساند که دلایل مختلفی برای ایجاد نم وجود دارد به همین دلیل قیمت تشخیص نم و رطوبت به عواملی همچون میزان نم و رطوبت، وسعت آن، محل نم و .... بستگی دارد.

 

تشخیص نم و رطوبت با دستگاه نشت یاب

دستگاه های نشت یاب انواع مختلفی دارند که بسیار کاربردی می باشند. با استفاده از این دستگاه می توانید پیش از ورود آسیب به ساختمان محل نشت را به صورت دقیق تشخیص دهید. دستگاه های نشت یاب در مدل های مختلف دستگاه های نشت یاب مادون قرمز، دستگاه نشت یاب حرارتی و دستگاه های نشت یاب فراصوت موجود است که از جمله پرکاربردترین دستگاه ها در ایران دستگاه های نشت یاب صوتی و یا همان فراصوت می باشد. 

از جمله اصلی ترین مزایای دستگاه های نشت یاب تشخیص دقیق محل نشت و رطوبت بدون نیاز به تخریب می باشد. این دستگاه ها با ارسال امواج در زمانی کوتاه محل دقیق نشت را به شما نشان می دهند که این امر موجب کاهش هزینه های تعمیر شما خواهد شد.

کلیه حقوق برای ServiceResan.com محفوظ است.