تشخیص ترکیدگی لوله ها

تشخیص ترکیدگی لوله ها

تشخیص ترکیدگی لوله

در گذشته برای تشخیص ترکیدگی لوله از تجربه افراد استفاده می شد که امکان اشتباه و خطا در آن وجود داشت و همین امر باعث افزایش هزینه تشخیص ترکیدگی لوله می شد ولی امروزه با توجه به ساختمان های مدرن و به کارگیری بهترین مصالح برای منازل، سرعت در تشخیص ترکیدگی لوله از اهمیت بالایی برخوردار است به همین دلیل برای تشخیص این مشکل از دستگاه های نشت یاب استفاده می کنند. دستگاه های نشت یاب این قابلیت را دارند که در کوتاه ترین زمان ممکن به صورت دقیق محل نشت را به شما نشان دهند. 

تشخیص ترکیدگی لوله با استفاده از دستگاه های نشت یاب

یکی از بهترین راه حل ها برای تشخیص ترکیدگی لوله ها استفاده از دستگاه های نشت یاب می باشد. این دستگاه ها دارای انواع مختلفی بوده و قادرند محل دقیق نشت و ترکیدگی لوله ها را حتی از پشت دیوار و در اعماق نیز تشخیص دهند. از این رو این دستگاه ها سرعت تشخیص را افزایش داده و باعث کاهش هزینه های تعمیر ترکیدگی لوله ها خواهند شد.

انواع دستگاه نشت یاب

دستگاه نشت یاب حرارتی

دستگاه های نشت یاب حرارتی یکی از دستگاه های مدرن امروزی است که با استفاده از اختلاف حرارتی می تواند محل دقیق نشت را به شما نشان دهد. این دستگاه ها با استفاده از فیلترهای حرارتی موجود بر روی خود محل نشت را حتی از پشت دیوار نیز می توانند تشخیص دهند.

دستگاه نشت یاب صوتی

دستگاه های نشت یاب صوتی از پرکاربردترین دستگاه های نشت یاب موجود در ایران محسوب می شود. این دستگاه با استفاده از ارسال امواج و دریافت بازخورد آن می تواند محل دقیق نشت را تشخیص دهد.

دستگاه نشت یاب مادون قرمز

دستگاه نشت یاب مادون قرمز از دیگر انواع دستگاه های نشت یاب است که برای چاه های عمیق مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه تشخیص این دستگاه با استفاده از امواج ارسالی و دریافت بازخورد آن ها می باشد.

نحوه تشخیص دستگاه های نشت یاب

دستگاه های نشت یاب دارای نمایشگرهایی بر روی خود بوده که امواج را به سمت لوله ها ارسال می کند و پس از دریافت بازخورد این امواج، نتیجه بر روی نمایشگر نشان داده می شود. این امواج قادر هستند تا 40 متر بر زیر زمین رفته و محل دقیق نشت لوله ها را مشخص کنند.

قیمت تشخیص ترکیدگی لوله

لوله های موجود در ساختمان ها با توجه به نقشه ساختمان، در مکان های مختلفی نصب می شوند. مکان قرارگیری لوله ها تاثیر مستقیمی بر روی قیمت تشخیص ترکیدگی لوله ها دارد. عوامل دیگری نیز بر روی آن تاثیرگذار بوده که از جمله آن ها می توان به متراژ لوله ها، جنس لوله، عمق قرارگیری لوله و ... اشاره کرد.

علت ترکیدگی لوله

ترکیدگی لوله از جمله مشکلاتی است که می تواند خسارات زیادی را به ساختمان شما وارد کند به همین دلیل باید پیش از بروز این مشکل از آن جلوگیری شود. از جمله اصلی ترین دلایل نشت و یا ترکیدگی لوله ها به شرح زیر می باشد:

در صورتی که بین لوله های پلیکا و لوله های چند لایه به صورت صحیح اتصال نداشته باشد، می تواند یکی از دلایل ترکیدگی لوله باشد.

از دیگر دلایل ترکیدگی لوله ها، قرارگیری لوله ها درون خاک نامناسب می باشد. باید با توجه به جنس خاک، لوله ای مناسب را نیز انتخاب کنید.

انبساط و انقباض نیز می تواند باعث تشخیص ترکیدگی لوله ها شود که باید به آن توجه زیادی نمایید.

در صورتی که فشار زیادی به لوله ها وارد شود، مسیر آب مسدود شده و پس از مدتی باعث ترکیدگی لوله می گردد به همین دلیل باید لوله در محلی نصب شود که فشار زیادی به ان وارد نشود.

بالا رفتن ناگهانی فشار آب نیز در برخی مواقع می تواند ترکیدگی لوله ها را به همراه داشته باشد.

در صورتی که دو لوله فلزی با جنس های مختلف در کنار یکدیگر قرار گیرد می تواند باعث ایجاد واکنش شیمیایی و خوردگی در لوله ها شده و نشت و یا ترکیدگی لوله ها را به همراه داشته باشد.

علائم ترکیدگی لوله ها

ترکیدگی لوله ها علائم مختلفی دارد که عبارت است از:

بالا رفتن قبض آب در مقایسه با دیگر دوره ها

مشاهده نم و رطوبت در مکان های نصب لوله

شنیدن صدای چکه کردن آب در شب هنگام و در هنگام سکوت ساختمان

کاهش فشار آب ساختمان

چکیدن آب از سقف

تغییر رنگ دیوار و یا سقف

ترک و یا پوسته پوسته شدن دیوار و سقف

پیشگیری از ترکیدگی لوله

همیشه گفته شده که پیشگیری بهتر از درمان است به همین دلیل بهترین راه برای جلوگیری از ورود خسارت به ساختمان پیشگیری از ترکیدگی و نشت لوله ها می باشد.

اولین راه برای پیشگیری از ترکیدگی و یا نشت لوله ها، سرویس کردن صحیح و به موقع لوله های آب، فاضلاب، ماشین لباسشویی و ... می باشد. بهتر است که لوله های ورودی آب ساختمان و لوازم خانه را به صورت مرتب و تحت نظر متخصص سرویس نمایید تا در صورت پوسیدگی، با تعویض آن ها از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

همان طور که عنوان کردیم، انبساط و انقباض لوله ها باعث ترکیدگی لوله ها می شود به همین دلیل باید دقت کنید که لوله های آب در معرض گرم و سرد شدن قرار نگیرند.

در هنگام لوله کشی باید از لوله های مرغوب و استاندارد استفاده کنید. جنس لوله ها تاثیر بسیار زیادی بر روی ماندگاری لوله ها دارد.

مزایای تشخیص ترکیدگی لوله

ترکیدگی لوله می تواند آسیب های زیادی به ساختمان وارد کند به همین دلیل سرعت تشخیص ترکیدگی لوله ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است از این رو می توانید برای تشخیص سریع محل نشت از دستگاه های نشت یاب کمک بگیرید.

با تشخیص سریع و به موقع محل ترکیدگی می توانید باعث کاهش هزینه های تعمیر خود شوید.

با تشخیص فوری ترکیدگی لوله از نم و رطوبت ساختمان جلوگیری می کنید.

 

 

 

کلیه حقوق برای ServiceResan.com محفوظ است.