تشخیص نشتی آب با دستگاه

تشخیص نشتی آب با دستگاه

تشخیص نشتی آب با دستگاه

امروزه تشخیص نشتی آب با دستگاه یکی از روش های رایج می باشد. با استفاده از این روش می توان به راحتی و در سریع ترین زمان نشتی و یا ترکیدگی لوله را تشخیص داده و پیش از وارد کردن خسارت بیشتر، نسبت به رفع آن اقدام نمود. 

علائم تشخیص نشتی آب

برای تشخیص نشتی آب بهترین راه حل استفاده از دستگاه های نشت یاب می باشد ولی از روش های دیگر نیز می توان نشتی لوله را تشخیص داد که از جمله آن عبارت است از:

زیاد شدن قبض آب نسبت به دوره های قبل می تواند یکی از نشانه های ترکیدگی و یا نشت لوله های آب باشد. 

از دیگر نشانه های نشت لوله های آب، شنیدن صدای چکه کردن آب می باشد. این صدا در شب هنگام و در موقعی که ساختمان در سکوت است بهتر شنیده می شود.

در صورتی که فشار آب ساختمان افت پیدا کرده باشد، این امکان وجود دارد که لوله های شما دچار نشت و یا ترکیدگی شده باشد.

مشاهده زرد شدن و یا پوسته پوسته شدن دیوار و یا سقف می تواند از دیگر نشانه های نشت لوله های آب باشد.

چنانچه ترکی را بر روی دیوار و یا سقف مشاهده کردید، لوله های آب خود را بررسی کنید.

نحوه نشتی آب با دستگاه

در کم ترین زمان و با هزینه ای اندک می توان محل نشت آب را به صورت دقیق با استفاده از دستگاه های نشت یاب پیدا کرد. این دستگاه ها انواع مختلفی داشته که حتی قادر به تشخیص نشت آب در اعماق زمین می باشند که هر کدام به شیوه ای خاص کار می کنند. انواع دستگاه های نشت یاب عبارت است از:

دستگاه های تشخیص نشتی فراصوت

نشت و چکه کردن لوله ها دارای امواج و سیگنال هایی است که به دستگاه های نشت یاب کمک می کند تا محل نشت را به درستی بتوانند تشخیص دهند. این دستگاه ها با ارسال امواج و دریافت آن می توانند محل دقیق نشت را پیدا کنند. دستگاه های نشت یاب فراصوت از رایج ترین و پرکاربردترین دستگاه های نشت یاب در ایران می باشند که حتی می توان محل نشت را از پشت دیوار نیز تشخیص داد.

دستگاه های تشخیص نشتی مادون قرمز

دستگاه های نشت یاب مادون قرمز برای لوله هایی استفاده می شود که در اعماق زمین هستند. این دستگاه ها قادر هستند سیگنال هایی را به اعماق زمین ارسال کرده و با دریافت بازخورد آن و نمایش این بازخورد بر روی مانیتورهای تعبیه شده بر روی خود، محل دقیق نشت را اعلام کنند.

دستگاه تشخیص نشتی حرارتی

این دستگاه ها می توانند با ارسال و دریافت امواج حرارتی محل دقیق نشت را تشخیص دهند. این دستگاه کاربرد زیادی داشته و می توانند در زمانی کوتاه محل نشت را تشخیص دهند.

مزایای تشخیص نشتی آب با دستگاه

با استفاده از دستگاه های تشخیص نشتی نیازی به هیچ گونه تخریب نیست.

از دیگر مزایای استفاده از نشت یاب ها کاهش هزینه های تشخیص و تعمیر محل ترکیدگی و نشت لوله ها می باشد.

از اصلی ترین و مهم ترین مزایای دستگاه های نشت یاب، تشخیص دقیق و فوری محل نشت می باشد.

دقت دستگاه تشخیص نشت

در صورتی که دستگاه های نشت محل نشت لوله ها را پیدا کنند، دقت آن تنها ۱۰ میلی متر می تواند خطا داشته باشد. بنابراین می توانید با خیال راحت به این دستگاه اطمینان کنید و نسبت به رفع نشتی اقدام کنید.

روش کار نشت یاب ها

دستگاه های نشت یاب با استفاده از ارسال امواج و دریافت اطلاعات آن محل دقیق نشت را بر روی مانیتور نمایش می دهند. این روش کاملا آزموده شده و اثبات شده می باشد. کار کردن با این دستگاه ها نیاز به تخصص و تجربه داشته و تنها داشتن دستگاه نشت یاب کافی نیست. در نتیجه توصیه می شود برای تشخیص نشتی از یک متخصص کمک بگیرید.

عمق تشخیص دستگاه نشت یاب

دستگاه های نشت یاب قادر خواهند بود که نشت و ترکیدگی لوله ها را تا عمق ۴۰ متری زمین نیز تشخیص دهند، ولی در صورتی که میزان ترکیدگی و یا نشت لوله ها زیاد باشد این دستگاه می تواند بیش از ۴۰ متر را نیز تشخیص دهد.

دلیل نشت لوله ها

نشت لوله ها دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که از جمله رایج ترین این دلایل عبارت است از:

خوردگی لوله های فلزی

خاک های آهکی یا مرطوب با گذشت زمان می تواند باعث پوسیدگی و خوردگی لوله های فلزی شود و در نهایت این مشکل می تواند باعث نشتی لوله ها شود.

لوله های فلزی کنار هم

در صورتی که لوله های فلزی کاملا به هم چسبیده باشد، به مرور زمان به دلیل واکنش های شیمیایی رخ داده بین دو لوله، منجر به نشت می شود.

فشار به لوله های آب

از دیگر دلایلی که می تواند باعث نشت لوله ها شود، وارد شدن فشار به لوله های آب می باشد. در صورتی که لوله های آب دچار انسداد شده باشد و یا سختی آب زیاد باشد، برای عبور آب به لوله ها فشار وارد شده و این فشار منجر به نشت و یا ترکیدگی لوله ها می شود.

انبساط و انقباض لوله ها

با سرد و گرم شدن لوله ها این امکان وجود دارد که در لوله ها نشتی به وجود بیاید. به عنوان مثال لوله های آب سرد اگر از کنار دستگاه های حرارتی عبور کند، عمل انبساط و انقباض در لوله ها رخ داده و نشت لوله ها را در پی دارد.

جنس نامناسب لوله ها

جنس لوله ها از اهمیت زیادی برخوردار است. بهتر است که برای ساختمان خود از لوله هایی با جنس مناسب انتخاب کنید تا پس از مدتی فرسوده نشده و نشت پیدا نکند.

هزینه تشخیص نشتی آب با دستگاه

تشخیص نشتی لوله های آب با دستگاه کار پیچیده ای نبوده ولی نیاز به تجهیزات و تخصص دارد. بنابراین مدت زمانی که برای تشخیص نشت نیاز دارد باعث تعیین قیمت نشت می شود که این زمان به متراژ لوله ها، عمق آن و ... وابسته می باشد.

درباره سرویس رسان
مهم نیست در کدام منطقه تهران هستید، در غرب، شرق، جنوب تهران یا شمال تهران، شما می توانید هر موقع که نیاز به خدمات نشت یابی و تشخیص ترکیدگی و یا حتی مشاوره داشتید با ما تماس بگیرید.
ارتباط با ما
راه های ارتباط با ما:
آی دی تلگرام : serviceresan@
کلیه حقوق برای ServiceResan.com محفوظ است.