نحوه تشخیص ترکیدگی لوله

نحوه تشخیص ترکیدگی لوله

در حالی که نشت آب منزل می تواند در اثر نفوذ آب باران به دیوارهای خانه، وجود ترک در دیوارها و.. باشد، باز هم بیشترین آمار نشت لوله های آب، به ترکیدن لوله ها اختصاص پیدا کرده است. ترکیدگی لوله های آب در ابعاد وسیع و گسترده، موجب نشت طولانی مدت می شود.

نشت ناشی از ترکیدن لوله ها، علاوه بر ایجاد صدمه ساختاری به منزل، می تواند مشکلات بسیار خطرناکی از قبیل فرو ریختن دیوارها یا سقف را نیز به همراه داشته باشد. شما با جستجوی علائم اصلی نشت آب در منزل و تشخیص ترکیدگی لوله ها، می توانید از ایجاد خسارت های جدی جلوگیری کنید.

برای تشخیص ترکیدگی لوله ها و نشت آب در منزل، بدون استفاده از دستگاه های تشخیص نشت، روش های طبیعی و ساده زیادی وجود دارد که به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

1- ساده ترین روش برای تشخیص اینکه آیا در منزل نشتی آب وجود دارد و یا اینکه ممکن است لوله ها دچار آسیب شده باشند، این است که در نزدیک دیوارهای منتهی به محل اتصال لوله های آب بایستید و به صدای جریان آب در لوله ها گوش کنید. بدون شک جریان یافتن آب به شکل متداول نمی تواند موجب نشت آب شود و خسارتی به همراه داشته باشد.

شنیدن هر گونه صدای غیر معقول مانند چکه کردن آب و.. می تواند نشان دهنده ترکیدگی و یا خرابی در لوله ها باشد. علاوه بر این می توانید برای تشخیص ترکیدگی لوله ها در محل های گفته شده به دنبال رطوبت دیوارها، فرش و... باشید. چنانچه در مناطق یاد شده رطوبتی مشاهده کرده باشید، می تواند به معنای خرابی لوله ها و نشت آب باشد.

2- جهت تشخیص نشت آب و یا ترکیدن لوله های ساختمان می توانید به دنبال تغییر رنگ در دیوارها باشید. چنانچه لوله های نصب شده در پشت دیوارهای داخلی منزل دچار آسیب شده باشد، سطح بیرونی دیوار تغییر رنگ می دهد. برای مشخص شدن ترکیدگی لوله در منزل، بیشتر باید به بخش هایی از منزل که سطح دیوار اندکی شسته شده باشد، رنگ روشن تری نسبت به محیط اطراف داشته باشد و یا بوی نم و رطوبت بدهد، توجه نشان دهید.

3- تغییر در بافت دیوارها نیز از شایع ترین موارد نشت و ترکیدگی لوله های آب می باشد. روی سطح دیوارهایی که در پشت آنها ترکیدگی لوله و نشت آب رخ داده است، معمولا بافتی حباب مانند ایجاد می شود. چنانچه نیز دیوار با کاغذ دیواری تزئین شده باشد، کاغذ دیواری نیز حالت برآمدگی پیدا می کند و به دلیل رطوبت از سطح دیوار فاصله می گیرد.

4- یکی از دیگر از راههای تشخیص ترکیدگی لوله این است که به رنگ دیوارها و سقف و وجود هر گونه آلودگی و کپک روی آنها باید توجه داشته باشید. اگر لوله آب دچار ترکیدگی شده باشد و از آب مدت زیادی گذشته باشد، ممکن است نشتی و رطوبت خود را به شکل آلودگی هایی از قبیل کپک، قارچ و.. نشان بدهد. در روزهای اولیه نشت، معمولا آلودگی ها و لکه های روی دیوار حالتی متراکم و پراکنده دارند و زیاد جلب توجه نمی کنند. به مرور زمان، هر چه مدت زمان بیشتری از نشت گذشته باشد، لکه ها نیز رنگی تیره تر پیدا می کنند و بیشتر می شوند.

5- در مواردی که ترکیدگی لوله آب از پشت دیوار مشخص نمی شود و یا مقدار نشت خیلی کم است، شما می توانید با استفاده از حس بویایی خود نشتی را تشخیص دهید. از آنجا که آبی که به دیوارها می رسد، هیچ گاه فرصتی برای خشک شدن پیدا نمی کند، دیوارها همیشه مرطوب می مانند و بوی رطوبت به خود می گیرند.

بسیاری از دیوارهای منزل با توجه به جنسی که دارند، همراه با داشتن بوی نم و رطوبت، با تغییراتی جزئی از قبیل تغییر رنگ دیوار و.. همراه هستند. البته تغییر رنگ همراه با وجود رطوبت در دیوار، همیشه اتفاق نمی افتد و در اغلب موارد همان تشخیص بوی رطوبت دلیلی برای نشت آب محسوب می شود.

6- به صورتحساب و قبض مصرف ماهانه آب منزلتان توجه داشته باشید. بدون شک اگر در صورتحساب مصرفی آب منزل با افزایش مصرف آب مواجه شدید و بعد از بررسی فهمیدید که افزایشی در مقدار آب مصرف شده نسبت به ماه های گذشته مشاهده نمی شود، دچار ترکیدگی لوله و نشت آب شده اید. زمانی که مقدار قابل توجه و بسیار زیادی آب، بدون اینکه در جریان باشید اسراف می شود، دلیلی جز نشتی آب نمی توانید پیدا کنید.

7- برای اینکه مطمئن شوید افزایش مصرف آب منزل از طریق نشت لوله ها اتفاق افتاده است، باید تمام شیرآلات و وسایل مصرفی آب را در قطع کنید و شماره روی کنتور آب را یادداشت کنید. حدود 3 ساعت صبر کنید و بعد مجددا کنتور را بررسی کنید. اگر مقدار آب مصرفی افزایش پیدا کرده و اعداد تغییر کرده باشند، یقین پیدا می کنید که در لوله کشی منزل نشتی وجود دارد.

منبع
درباره سرویس رسان
مهم نیست در کدام منطقه تهران هستید، در غرب، شرق، جنوب تهران یا شمال تهران، شما می توانید هر موقع که نیاز به خدمات نشت یابی و تشخیص ترکیدگی و یا حتی مشاوره داشتید با ما تماس بگیرید.
ارتباط با ما
راه های ارتباط با ما:
آی دی تلگرام : serviceresan@
کلیه حقوق برای ServiceResan.com محفوظ است.