لوله کشی ساختمان مسکونی

لوله کشی ساختمان مسکونی

لوله کشی ساختمان مسکونی

لوله کشی ساختمان مسکونی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با توجه به این که ساختمان های مسکونی نیاز به آبی تمیز و بهداشتی دارد باید از لوله ای مناسب استفاده شود. همچنین قطر و جنس این لوله ها باید به گونه ای باشد که بتواند فشار مورد نیاز ساختمان را تامین کرده و با گذشت زمان آسیب نبیند.

اصول لوله کشی ساختمان مسکونی

حفظ ایمنی از مهم ترین اصول لوله کشی ساختمان های مسکونی به شمار می رود. اتصالات و لوله های مورد استفاده در آبگرم کن ها و وسایل گرمایشی ساختمان باید به گونه ای باشد که در صورت دمای بیش از حد آب، صدمه ای را به ساختمان وارد نکند. این لوله ها باید تحمل هر گونه خوردگی را داشته و پس از مدتی دچار زنگ زدگی نشوند.

محل قرارگیری لوله های ساختمان مسکونی

با توجه به این که لوله های ساختمان های مسکونی آب مورد نیاز برای آشامیدن و شستشو را تامین می کند باید به محل قرارگیری آن بسیار توجه کرد. بنابراین باید لوله ها در محلی دور از هر گونه آلودگی در کف و دیواره های لوله ها نصب کرد تا باعث انتقال آلودگی ها به ساکنین ساختمان نگردد. همچنین لوله کشی های فاضلاب باید به گونه ای باشد که امکان هیچ گونه برگشت آلودگی ها به سیستم های لوله کشی نباشد به همین دلیل لوله های فاضلاب باید مستقیم به شبکه های فاضلاب شهری متصل شوند. برای این کار باید شیب مناسبی به این لوله ها داده شده و لوله ها به درستی با مخزن فاضلاب تراز شوند.

مراقبت از لوله ها در مقابل مصالح ساختمانی

همان طور که می دانید لوله کشی های ساختمان از جمله اقدامات اولیه در هنگام ساخت ساختمان ها می باشد و این امکان وجود دارد که در هنگام کار به ل.وله ها ضربه و آسیب وارد شود به همین دلیل باید از این لوله ها در مقابل مصالح ساختمانی محافظت شود. لوله کشی ها نباید در مسیر مصالح مختلف از جمله پوکه های نوک تیز قرار گیرد. لوله ها نباید به صورت مستقیم بر روی کف گذاشته شده و باید مقوا و یا هر وسیله ای مناسب را بر زیر آن قرار داده شود. پس از رعایت این قوانین باید بر روی لوله ها پوششی مناسب قرار داده تا از لوله ها در برابر هر مشکلی محافظت نماید.

مراقبت از فوم لوله ها

در برابر نور خورشید از آن جا که لوله کشی ها در فضای باز انجام می شود بهتر است از فوم لوله ها استفاده شود تا از آن ها در برابر نور خورشید و پوسیدگی محافظت نماید.

استفاده از روشی مناسب برای لوله کشی

لوله کشی های ساختمان به دو روش توکار و روکار انجام می شود که هر کدام از این روش ها در هنگام نقشه کشی انتخاب می شود. هر کدام از این روش ها نیاز به نقشه ای کاملا دقیق دارد.

جلوگیری از یخ زدگی لوله ها

یخ زدگی لوله ها می تواند منجر به نشت و یا ترکیدگی لوله ها شود به همین دلیل باید از لوله ها در مقابل سرمازدگی و یخ زدگی جلوگیری نمود. برای این کار از لایه های محافظتی بر روی لوله کشی های ساختمان استفاده می شود.

انواع لوله کشی ساختمان مسکونی

لوله کشی های ساختمان مسکونی انواع مختلفی دارد که عبارت است از:

لوله کشی چدنی

لوله های چدنی یکی از انواع لوله های مورد استفاده در ساختمان ها می باشد. این لوله ها برای سیستم های پساب ناشی از بارندگی در ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد

لوله های پلیمری

لوله های پلیمری از جمله رایج ترین لوله های مورد استفاده در ساختمان ها می باشند. این لوله ها انواع مختلفی دارند که از جمله پرکاربردترین آن ها می توان به لوله های پی وی سی اشاره کرد. هر کدام از این لوله ها دارای ویژگی های مختلفی هستند و در مکان های گوناگونی به کار برده می شوند.

لوله های فولادی گالوانیزه

لوله های گالوانیزه از جمله دیگر لوله های به کار برده در ساختمان ها می باشد. این لوله ها دارای طول و قطرهای مختلفی هستند که قابل استفاده در تمامی مکان ها و اتصالات می باشند. پوشش های فلزی محافظت شده بر روی لوله های گالوانیزه باعث محافظت از لوله ها در برابر هر گونه سایش و خوردگی می گردد به همین دلیل این لوله ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.

لوله های سنگ شکن

لوله های سنگ شکن یکی از جالب ترین نوع لوله کشی در تاسیسات ساختمان ها محسوب می شود. اغلب کاربرد این لوله ها در سیستم های زیرزمینی می باشد و در مقایسه با سایر لوله کشی ها قیمت ارزان تری دارد.

قیمت لوله کشی ساختمان مسکونی

لوله های ساختمان های مسکونی اهمیت ویژهای دارد به همین دلیل باید در هنگام لوله کشی کمی هزینه نمایید و از لوله های مرغوب و باکیفیت استفاده کنید تا عمر لوله کشی ها افزایش یابد. از جمله عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت لوله کشی ساختمان مسکونی می توان به نوع لوله ها، متراژ آن، نحوه اجرا و ... اشاره کرد.

لوله کشی شوفاژ و پکیج

با توجه به حرارت دمایی بالای لوله های شوفاژ و پکیج باید از لوله هایی مناسب استفاده نمایید تا این حرارت بالا در طی زمان باعث خوردگی و از بین رفتن لوله ها نشود. همچنین اتصالات این لوله ها نیز باید با توجه به نوع لوله و جنس آن انتخاب گردد.

کلیه حقوق برای ServiceResan.com محفوظ است.