دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله چگونه کار می کند؟

دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله چگونه کار می کند؟

دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله چگونه کار می کند؟

یکی از سوالاتی که کاربران از ما می پرسند این است که دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله چگونه کار می کند؟. در این مقاله قصد داریم شما را از نحوه تشخیص ترکیدگی لوله مطلع کنیم برای این کار ابتدا باید شما را با انواع دستگاه های نشت یاب آشنا کنیم.

انواع دستگاه نشت یاب

دستگاه های نشت یاب حرارتی

دستگاه های نشت یاب حرارتی دارای فیلترهای حرارتی بوده که با استفاده از این فیلترها می تواند محل دقیق نشت را از پشت دیوار و یا حتی در اعماق تشخیص دهد. 

دستگاه های نشت یاب مادون قرمز

برای پیدا کردن محل دقیق نشت در ارتفاعات بهترین گزینه استفاده از دستگاه های نشت یاب مادون قرمز می باشد. این دستگاه میتواند با ارسال و دریافت امواج محل دقیق نشت را به شما نشان دهد.

دستگاه های نشت یاب فراصوت

دستگاه نشت یاب فراصوت قادر به تشخیص صدای نشت لوله ها حتی در پشت دیوارها نیز می باشد. این دستگاه ها امواجی را به سوی لوله ها اسال کرده و با دریافت بازخورد این امواج محل دقیق نشت را تشخیص می دهد. دستگاه های نشت یاب فراصوت از رایج ترین دستگاه های موجود در ایران محسوب می شود.

دلایل نشتی لوله های آب

ترکیدگی لوله ها می تواند مشکلات زیادی را برای ساختمان شما به وجود آورده و هزینه های زیادی را برای ساختمان شما متحمل شود به همین دلیل باید پیش از نشت و یا ترکیدگی لوله ها از آن جلوگیری کرد.

خوردگی لوله های فلزی

خوردگی لوله های فلزی از عواملی است که می تواند منجر به نشت لوله ها شود. چنانچه خاک اطراف لوله ها مرطوب و یا آهکی باشد، با گذشت زمان منجر به خوردگی لوله ها و در نتیجه نشت می شود. بنابراین باید در هنگام لوله کشی ها به جنس لوله ها و جنس خاک توجه نمود.

لوله های فلزی کنار هم

با قرار گرفتن لوله های فلزی در کنار یکدیگر واکنش های شیمیایی بین این دو رخ می دهد که باعث نشتی لوله ها می شود. بنابراین باید در هنگام لوله کشی تمامی اصول رعایت شود تا از بروز حادثه در آینده جلوگیری گردد.

فشار بر لوله ها

یکی از دلایل ورود فشار به لوله ها مسدود شدن آن می باشد که در این مواقع لوله ها نمی توانند میزان آب کافی را به شیرها ارسال کرده و با فشاری که وارد می شود، ترکیدگی صورت می گیرد. از دیگر دلایل این فشار بستن نامناسب اتصالات است که باعث ورود فشار بر لوله شده و پس از گذشت مدتی به نشت منجر می شود. 

انبساط و انقباض لوله ها

انبساط و انقباض لوله ها از دیگر دلایل ترکیدگی لوله ها می باشد. در صورتی که لوله های آب سر در کنار وسایل گرمایشی و ا لوله های آب گرم در کنار وسایل سرمایشی باشد ممکن است دچار انبساط و انقباض شده که این اتفاق در طول زمان منجر به ترکیدگی لوله ها می شود.

نامرغوب بودن جنس لوله ها

بهتر است که از لوله های مرغوب و با جنس مناسب برای لوله کشی های ساختمان خود استفاده کنید تا عمر طولانی داشته و در طی گذشت زمان و بر اثر عواملی همچون فرسایش دچار ترکیدگی لوله ها شود.

نشانه های ترکیدگی لوله 

مشاهده نم و رطوبت در ساختمان

بوی نم و رطوبت در خانه

تغییر رنگ دیوارها و سقف

چکه کردن آب از دیوار و سقف

چرا باید از دستگاه های نشت یاب استفاده کرد؟

امروزه مصالح های به کار رفته در ساختمان ها بسیار گران بوده و با ترکیدگی و یا نشتی لوله ها هزینه زیادی را متحمل می شود به همین دلیل باید از دستگاه های نشت یاب استفاده کنید تا هر چه سریع تر و پیش از وارد کردن آسیب زیاد به ساختمان محل نشت را تشخیص داده و آن را برطرف نماید.

عمق تشخیص دستگاه های نشت یاب 

دستگاه های نشت یاب می تواند ترکیدگی و نشت لوله های آب را تا ۴۰ متر زیر زمین تشخیص دهد و نباید از این دستگاه انتظار بیشتری داشته باشید ولی چنانچه میزان سرعت خروج آب زیاد باشد می تواند بیشتر از این عمق را نیز تشخیص دهد.

آیا تشخیص دستگاه های نشت یاب دقیق است؟

بله دستگاه های نشت یاب یا محل نشت را پیدا نمی کنند و یا محل نشت را به صورت دقیق پیدا می کنند به همین دلیل دستگاهی بسیار کاربردی می باشد. 

هزینه استفاده از دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله

عوامل متعددی می تواند بر روی قیمت های نشت یابی با دستگاه تاثیرگذار باشد که از جمله این عوامل می توان به جنس لوله ها، متراژ لوله ها، دستمزد متخصص، زمان مورد نیاز، هزینه رفت و آمد و ... اشاره کرد.

نحوه کار دستگاه های نشت یاب

دستگاه های نشت یاب دستگاهی الکترونیکی بوده که با امواج کار می کند. نحوه کار این دستگاه ها بدین صورت است که متخصص دستگاه را در برابر دیوار می گیرد و با ارسال امواجی به سوی لوله ها و برخورد این امواج با لوله ها و دریافت آن توسط دستگاه محل دقیق نشت پیدا می شود. 

در اصل می توان گفت که دستگاه های نشت یاب ترک های موجود بر روی لوله ها را پیدا می کند که این ترک ها دلیل نشتی در لوله ها می باشد. این دستگاه ها بسیار پیشرفته بوده و قادر به تشخیص ترکیدگی و نشت لوله ها در اعماق و در پشت دیوارها می باشد.

باید توجه داشته باشید که درست است که تشخیص ترکیدگی لوله ها با دستگاه کار آسانی است ولی برای تشخیص سریع و دقیق محل نشت باید از افراد آموزش دیده و باتجربه کمک بگیرید تا به درستی عمل کند.

درباره سرویس رسان
مهم نیست در کدام منطقه تهران هستید، در غرب، شرق، جنوب تهران یا شمال تهران، شما می توانید هر موقع که نیاز به خدمات نشت یابی و تشخیص ترکیدگی و یا حتی مشاوره داشتید با ما تماس بگیرید.
ارتباط با ما
راه های ارتباط با ما:
آی دی تلگرام : serviceresan@
کلیه حقوق برای ServiceResan.com محفوظ است.