رفع نم و رطوبت دیوار و سقف و بررسی 6 علت بروز نم در ساختمان

رفع نم و رطوبت دیوار و سقف و بررسی 6 علت بروز نم در ساختمان

رفع نم و رطوبت نیازی است ممکن است روزی بنا به دلایل مختلف با آن مواجه شوید. خانه نمناک و مرطوبی دارید؟ رطوبت ساختمان یک مشکل غیرمعمول نیست. زیرزمین، مکان‌هایی بسیار تاریک و مرطوب هستند. با این حال، هر قدر هم که معمول باشد، وجود نم و رطوبت روی دیوار، سقف خانه یا در زیرزمین می‌تواند خبر بدی باشد. متأسفانه برای صاحبان خانه، کمی رطوبت می‌تواند به یک مشکل بزرگ تبدیل شود. از آسیب ساختاری تا کپک سمی که برای سلامتی شما خطرناک است، نم و رطوبت ساختمان می‌تواند موجب مشکلات عمده‌ای برای خانه شما شود. پس علت نم و رطوبت ساختمان دقیقاً چیست؟ و از همه مهم‌تر، چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

بیایید شروع کنیم. اول از همه، چطور می‌دانید که در ساختمان تان نم و رطوبت دارید یا نه؟ مهم است که بتوانید علائم هشدار را شناسایی کنید.برای رفع نم و رطوبت ابتدا نیاز است که علت و منشاء آن تشخیص داده شود. علائم رطوبت ساختمان ممکن است به اندازه یک گودال آب روی زمین واضح نباشد. در حقیقت راه‌های زیادی وجود دارند که در آن‌ها رطوبت می‌تواند در ساختمان تان خودش را نشان دهد. این یک لیست سریع از چند چیز است که باید دنبال آن بگردید:

چکه کردن آب از دیوارها

حلقه‌ای از نم و رطوبت روی دیوارها

فرورفتگی روی دیوار و زمین

دیوارهای آلوده و یا دیوارهای رنگی

هوای مرطوب

آب ایستاده بر روی زمین

پوسیدگی فرش یا موکت

پوسیدگی ستون‌ها، سرسازها و تیرچه‌ها

بوی کپک زدگی

اگر این علائم را دیدید، یعنی شما رطوبت را در ساختمان خود تجربه می‌کنید. حالا که می‌دانید رطوبت وجود دارد، باید بفهمید که از کجا می‌آید.

در صورت مشاهده نم و رطوبت روی دیوار، سقف و هر نقطه ای از ساختمان می توانید با سرویس رسان برای تشخیص محل نشتی و رفع نم و رطوبت تماس گرفته و از مشورت و خدمات ما بهره مند شوید.

نم و رطوبت در ساختمان نوعاً از یکی از این سه منبع نشئت می‌گیرد:

باران یا آب زیرزمینی

به عبارت ساده، این آب بیرون است که راه خود را به درون ساختمان باز می‌کند. بدون تمهیدات مناسب از قبیل عایق کاری، قیر گونی یا ایزوگام مناسب ممکن است آب راهش را به ساختمان شما پیدا کند. در صورتی که این مسئله در مورد ساختمان شما نیز صادق است می توان به اقدامات لازم برای رفع نم ناشی از این علت پرداخت.

منابع رطوبتی داخلی

گاهی اوقات آب در ساختمان ما به وجود می‌آید یا در آنجا ایجاد می‌شود. چنین منابعی می‌توانند شامل دوش حمام، پخت‌وپز، مرطوب کننده‌ها و حتی رطوبت از بتون‌های تازه ساز باشند. رفع نم ناشی از موارد معمولا ساده است و شاید حتی نیاز به استفاده از خدمات رفع نم و رطوبت شرکت های خدماتی نداشته باشد.

ورود هوای مرطوب از طریق تهویه هوا

در هوای گرم، ما اغلب پنجره‌های ساختمان خود را باز می‌کنیم تا به تهویه هوا کمک کنیم. با این حال، وقتی هوای مرطوب و بیرونی را در ساختمان خنک خود رها می‌کنیم، می‌تواند روی دیوارها و طبقات اثر بدی داشته باشد.

حالا که منابع احتمالی آب را می‌دانیم، می‌توانیم علت نم و رطوبت را مشخص کنیم، و درنهایت باید چه کار کنیم تا مشکل نم و رطوبت را رفع کنیم. لیست خود را بررسی کنید:

رفع نم و رطوبت

از جمله راه های رفع نم و رطوبت:

رفع نم و رطوبت به وسیله عایق کاری و ایزوگام

رفع نم و رطوبت از طریق تشخیص نشتی ها و تعمیر آن

رفع نم و رطوبت از طریق تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه

رفع نم با سرویس لوله های فاضلاب

رفع نم با نصب سیستم تهویه مناسب و کمک به گردش هوا

6 علت های رایج بروز نم و رطوبت در ساختمان و نحوه رفع نم

1- یک نشتی داخلی و یا ترکیدگی لوله آب

این ممکن است کار بدیهی به نظر برسد، اما شما باید همیشه زمانی که تلاش می‌کنید علت نم و رطوبت را در ساختمان تشخیص دهید، نشتی‌های داخلی ساختمان را چک کنید. نشتی آب می‌تواند از مکان‌های متعددی باشد: حمام، دستشویی، ظرف‌شویی، توالت، شیرهای آب، ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباسشویی، و غیره. گاهی اوقات، اگر نم و رطوبت در ساختمان تان بر روی سقف یا دیوارهای زیر یک حمام یا آشپزخانه قرار دارد، نشت داخلی آب و ترکیدگی لوله محتمل است. برای تشخیص نشتی و ترکیدگی لوله آب برای رفع نم و رطوبت جایی که رطوبت در آن قرار دارد را بررسی کنید و مشخص کنید که آیا چیزی در آن ناحیه نشتی دارد یا خیر.

چگونه این نم زدگی را رفع کنید: یک نشتی داخلی معمولاً یکی از آسان‌ترین مشکلات است که باید حل شود. خودتان به سادگی نشتی و یا ترکیدگی لوله را تعمیر کنید یا از یک لوله کش که خدمات تعمیرات لوله کشی ساختمان را ارائه می‌کند بخواهید این کار را برای شما انجام دهد. به هر تقدیر این نشتی، علت بروز نم و رطوبت در خانه است که باید آن را تعمیر کنید. در صورت نیاز می توانید از خدمات تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه نیز استفاده کنید. در این روش برای تشخیص محل نشتی های حاصل از ترکیدگی لوله، از دستگاه برای مشخص کردن محل ترکیدگی استفاده می شود. و بعد از این مرحله اقدامات لازم جهت تعمیر نشتی و رفع نم و رطوبت صورت می گیرد. اگر می خواهید در باره ی علائم نشتی در لوله کشی بیشتر بدانید 3 علامتی که نشان دهنده وجود نشتی در لوله کشی شماست را بخوانید.

2 - درجه‌بندی بد در شیب‌های ساختمان

باران یا آب‌های زیرزمینی اغلب به دلیل درجه‌بندی بد در شیب‌ها وارد ساختمان می‌شود. شیب زمین اطراف ساختمان شما باید از خانه دور شود، نه به سمت آن. اگر جهت شیب تخلیه اشتباه را درست کنید، آب در اطراف ساختمان شما جمع می‌شود و سرانجام راهش را به درون آن باز می‌کند.

چگونه این منشاء نم و رطوبت را رفع و اصلاح کنید: در هنگام بنای ساختمان به شیب‌ها توجه کنید و با جهت دهی مناسب و عایق کاری مانع تجمع آب و نفوذ آب به دیوارها و سقف خانه شوید.

3- نقص یا در لوله کشی فاضلاب و ناودان‌ها یا از بین رفتن آن‌ها

هدف از لوله کشی فاضلاب و نصب ناودان‌ها خارج کردن آب باران و هدایت آن از خانه شما به خارج است. اگر لوله کشی‌های فاضلاب و یا ناودان‌ها از بین بروند، و یا به درستی کار نکنند، آب باران اغلب به سمت ساختمان شما هدایت می‌شود. وقتی آب به سمت خانه شما می‌رود، می‌تواند در اطراف آن جمع شود. اگر آب در اطراف ساختمان شما جمع شود، احتمال آن وجود دارد که به دیوارها یا درون ساختمان تان راه پیدا کند.

راه حل رفع این منشاء نم زدگی: نصب ناودان در صورتی که قبلاً وجود نداشته باشد. در صورت وسعت پشت بام خانه به تعداد نیاز ناودان در فواصل مناسب نصب گردد. ناودان موجود باید به طور منظم تمیز شوند تا مطمئن شوید که درست کار می‌کنند.

4- وجود ترک در ساختمان

اگر در ساختمان خود ترک دارید، می‌توانید مطمئن باشید که آب از آن‌ها راه پیدا کرده و وارد ساختمانتان می‌شود. در واقع، گاهی اوقات آب حتی خودش نیز باعث ایجاد شکاف‌ها می‌شود. اگر تیرچه‌ها کف به درستی به دیوارهای ساختمان متصل نشود، می‌تواند به دیوارها اجازه حرکت دهد و باعث ایجاد ترک شوند. آب در حقیقت خودش می‌تواند باعث ایجاد ترک در ساختمان شود.

اگر آب از ساختمان شما دور نشود و در اطراف دیوارهای ساختمان جمع شود، فشار (فشار هیدرو استاتیک) ناشی از آن می‌تواند ترک‌هایی را ایجاد کند. مهم نیست که ترک‌ها چرا به وجود آمده‌اند، به هر حال آب می‌تواند از طریق آن‌ها به ساختمان شما وارد شود.

چگونه این منشاء نم و رطوبت را رفع کنید: بسته به علت ترک، راه‌حل‌های شما متفاوت خواهند بود. اگر فشار هیدرو استاتیک (به علت تجمع آب در اطراف ساختمان) علت ترک است، تعمیر بیرونی ساختمان شما باید به حل این مشکل کمک کند. ترک‌ها هنوز نیاز به تعمیر دارند، اما قبل از آن علت آن باید تعمیر شود.

5- وجود مشکل در لوله کشی و چاه فاضلاب

این مشکل می‌تواند شامل یک لوله مسدود، اتصال شکسته و یا به صورت عمومی‌تر به دلیل یک سیستم لوله کشی فاضلاب فرسوده باشد.

6- تشکیل نم و رطوبت روی دیوار

تشکیل نم و رطوبت روی دیوار زمانی روی می‌دهد که هوای گرم و مرطوب در تماس با دیواره‌ای سرد و کف زمین قرار می‌گیرد. وقتی که دیوارها هوای گرم را خنک می‌کنند، رطوبت ایجاد می‌شود، درست مانند اتفاقی که برای یک نوشابه سرد در یک روز داغ تابستانی می افتد. به هر تقدیر اگر نم و رطوبت در ساختمان شما به دلیلی غیر از بروز نشتی یا ترکیدگی لوله یا مشکل لوله کشی فاضلاب بوده و ناشی از تشکیل نم و رطوبت به خاطر برخورد هوای گرم و مرطوب با دیواره‌های سرد باشد، در این صورت حل این مسئله معمولاً بسیار ساده‌تر و ارزان‌تر است.

پنکه تهویه هوا: اگر یک حمام یا آشپزخانه در ساختمان دارید، حتماً پنکه تهویه هوا را نصب و استفاده کنید. بخار ناشی از دوش آب‌گرم و پخت‌وپز مقدار زیادی رطوبت ایجاد می‌کند، این بخارها اگر به بیرون هدایت نشوند، می‌تواند باعث ایجاد نم و رطوبت روی دیوارها و سقف شود. دقت کنید که از پنکه تهویه در هر زمانی که دوش گرفته می‌شود و یا از اجاق‌گاز استفاده می‌شود، استفاده کنید.

گردش هوا: اگر شما فقط کمی نم روی دیوارها و سقف داشته باشید، افزایش گردش هوا می‌تواند این مسئله را رفع کند. اگر ساختمان تان دارای منافذ تهویه مطبوع نیست، اضافه کردن تعدادی از آن‌ها را در نظر بگیرید. این یک کار نسبتاً آسان است. مطمئن شوید که دریچه‌های را باز نگه دارید تا جریان هوای آزاد را حفظ کنید. یک پنکه بردارید و چند ساعت در روز آن را روشن کنید، این کار می‌توانید به توزیع رطوبت کمک کنید.

عایق کاری ساختمان: پوشش دادن این مکان‌ها، مانند دیوارها، لوله‌ها، و کانال‌ها با عایق، می‌تواند به عدم بروز نم و رطوبت کمک کند.

نشانه‌های هشدار نم و رطوبت

برای رفع نم و رطوبت ساختمان ابتدا باید علت آن به خوبی شناسایی سپس با به کارگیری روش های مناسب هر کدام اقدام به رفع نم نمود. اگر علائم رطوبت را در ساختمان خود می‌بینید، صبر نکنید تا کاری را در مورد آن انجام دهید و زمان از دست برود. هرچه مشکل به مدت طولانی‌تری باقی بماند، تعمیرات بزرگ‌تر و پر هزینه‌تر خواهد بود. برای کمک به رفع نم و رطوبت در ساختمان خود، می توانید با ما تماس بگیرید.

کلیه حقوق برای ServiceResan.com محفوظ است.